Dzisiejszy dzień był tak gorący ☀️, że przedszkolaki z grup "Smerfów" oraz "Biedronek" razem z paniami wybrały się na lody, aby móc trochę się ochłodzić.🍦❄️ Dzieci ze smakiem zjadły zimne słodkości, odpoczywając i wygrzewając się w promieniach słonecznych na placu przy stawie.🦆🦋🐞🐝🐜
Aktualności
Wyjście na lody - gr. "Smerfy" i "Biedronki"
- 26
Dzień bez plecaka
W piątek 17 maja w naszej szkole zrobiliśmy "Dzień bez plecaka", który z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością w polskich szkołach. Wbrew pozorom nie chodzi tu o przyjście do szkoły bez podręczników, zeszytów i piórnika. Dzień bez plecaka służy głównie dobrej zabawie, pomysły uczniów ogranicza jedynie wyobraźnia. Foliowe reklamówki i kartonowe pudełka to jedynie pierwsze, co przychodzi do głowy, był także odkurzacz, lodówka, drewniane walizki, co można zobaczyć na zdjęciach
3
Zabawy na świeżym powietrzu - gr. "Krasnoludki"
- 20
Spacer na łąkę - gr. "Biedronki"
Jest coraz cieplej, przedszkolaki chętniej przebywają na dworze i podziwiają, jak wszystko rozkwita wokół nas. Soczysta zieleń traw, słoneczna pogoda, lekki ciepły wiatr to dla większości z nas miłe skojarzenia. Korzystając z takiej pogody grupa Biedronek wybrała się na spacer na pobliską łąkę. Dzieci ciekawe otaczającego je świata chętnie brały udział w poszukiwaniu roślin i zwierząt żyjących na łące. Przedszkolaki miały do dyspozycji lupy, przez które wypatrywały owady, a także obserwowały kwiaty w powiększeniu. Roślinność łąki skrywa w sobie wiele tajemnic, niespodzianek i ciekawostek. Kwiaty zaczynają kwitnąć i roztaczają wokół przepiękną woń, która cieszy wszystkich dookoła. Wyprawa ta, miała na celu kształtowanie umiejętności obserwacji roślin i owadów, a także rozbudzanie zainteresowań przyrodą i otoczeniem.
15
Spotkanie z pisarką Edytą Zarębską
W dniu 9 maja uczniowie klasy III uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarką i ilustratorką książek dla dzieci Panią Edytą Zarębską oraz jej mężem Robertem Zarębskim. W trakcie spotkania zaproszeni goście udowadniali, że marzenia nie spełniają się same. Każdy z nas, musi swoją pracą i zaangażowaniem dążyć do tego, aby je spełnić, a kluczem do ich realizacji jest wiedza ukryta w książkach. Pani Edyta opowiadała o swoich przygodach i marzeniach z dzieciństwa, które były dla niej inspiracją do pisania książek. W zabawę z uczniami włączył się Pan Robert, który czytał fragmenty książki, zadawał zagadki oraz pokazywał, jak wielką rolę w czytaniu odgrywają: intonacja, mimika i mowa ciała.
5Ponadto w czasie wizyty dzieci zobaczyły jak powstaje ilustracja do książki. Nie zabrakło atrakcji muzycznej, Pan Robert wspólnie z dziećmi zaśpiewał piosenkę pt. "Mądra rzeka". Spotkanie upłynęło w miłej i wesołej atmosferze. Na zakończenie były podziękowania, autografy autorki na zakupionych książkach i oczywiście pamiątkowe zdjęcia.
Dzień marchewki - oddziały przedszkolne
Dnia 26.04.2024r. dzieci z oddziałów przedszkolnych, w ramach realizacji projektu "Witaminki" promującego zdrowe nawyki żywieniowe, poznały kolejnego warzywnego bohatera - Marchewkę Maję.
72Przedszkolaki zapoznały się z wyglądem i smakiem marchewki, a także dowiedziały się jak się ją uprawia. Poznały jakie potrawy można przygotować z marchewki. Dzieci zapoznały się z właściwościami odżywczymi i zdrowotnymi marchewki, a także chętnie jej kosztowały. Następnie wzięły udział w zabawach edukacyjnych związanych tematycznie ze marchewką i kolorem pomarańczowy. Słuchając piosenki wykonały pracę plastyczną dotyczącą tematu zajęć.
Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
3 maja 1791 roku uchwalono zasadniczą Ustawę Rządową zwaną powszechnie Konstytucją Trzeciego Maja. Była to pierwsza w Europie, druga w świecie po Stanach Zjednoczonych, postępowa jak na tamte czasy, konstytucja. Niosła nadzieję na ocalenie Polski, stwarzała podstawy do wzmocnienia władzy państwowej, osłabiała rządy i samowolę magnatów. Zwiększała liczebność wojska, poprawiała położenie chłopów biorąc ich pod opiekę państwa, podniosła poziom oświaty, mieszczanom zaś nadała nowe prawa, które częściowo zbliżały ich do przywilejów szlachty.
19Wprowadzone przez nią zmiany w prawie polskim były ostatnią próbą ocalenia zagrożonej ojczyzny. Przetrwała w pamięci Polaków jako ukoronowanie starań patriotów o uratowanie niepodległości i wolności ojczyzny. Do dzisiaj stanowi dumę Polaków z jej osiągnięć i otoczona jest należytą czcią i szacunkiem. Dla upamiętnienia tych wydarzeń 3 maja obchodzimy święto państwowe.
Uczniowie klasy 4 i 8 zaprezentowali program artystyczny z okazji Święta Konstytucji, uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru pod przewodnictwem pani Grażyny. Scenariusz uroczystości opracowały i przygotowały wychowawcy klasy 4 i 8. Dziękujemy za współpracę pani Kindze i pani Lucynie. Serdeczne podziękowania składamy rodzicom, którzy przygotowali piękne stroje dla małych aktorów.
Wycieczka do Zabrza
W czwartek 25.04.2024 r. uczniowie klas 1, 2 i 3 wraz z wychowawcami, odwiedzili kopalnię Królowa Luiza w Zabrzu i poznali jej historię oraz ciężką pracę górników.
Uczniowie podziwiali największy w Europie podziemny park maszyn górniczych, a trasa turystyczna, którą przemierzali, jest to najgłębiej w kraju położona w górnictwie węglowym trasa dostępna dla zwiedzających. Na początku wycieczki uczestnicy założyli ochronne kaski i zostali zapoznani z zasadami zwiedzania kopalni. Następnie, wyposażeni w specjalne latarki, wraz z przewodnikiem, zaczęli zwiedzanie od własnoręcznego wykopywania węgla kamiennego.33Wysłuchali opowieści o ciężkiej pracy górników. Dzięki panu przewodnikowi zapoznali się z historią kopalni, zwyczajami górników oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy. Na koniec była przejażdżka w ciasnych wagonikach kolejki - ależ była frajda na zakrętach!
Po wyjściu z kopalni mali turyści skorzystali z atrakcji jakie posiada Park12C czyli naziemna przestrzeń do aktywnego spędzania czasu. Największą radością cieszył się labirynt.
Później, dzieci zwiedziły zabytkowe osiedle robotnicze w Katowicach- Nikiszowiec. Charakterystyczne budynki z czerwonej cegły oraz czerwone okna stały się już symbolem tego miejsca. Ogromne wrażenie zrobiła na naszych dzieciach najstarsza na świecie, ale wciąż działająca maszyna parowa.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Budka Barbie - gr. "Biedronki" i "Smerfy"
W dniu dzisiejszym, Pani Weronika (z grupy Smerfy), zaskoczyła naszych przedszkolaków, przynosząc do przedszkola „Budkę Barbie”. Opowiedziała o tym, jak można wykorzystać po raz kolejny papierowy karton, nadając mu „drugie życie” i nowy niepowtarzalny wygląd. Dzieci były zachwycone i chętnie pozowały do zdjęć.
27
Dzień Ziemi - gr. "Biedronki"
22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowania wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.
17Z okazji tego święta grupa „Biedronki” wzięła udział w różnych zabawach związanych z ekologią. Dzieci miały okazję porozmawiać o tym, co sprawia, że nasza planeta jest smutna oraz o tym co możemy zrobić dla Ziemi, aby była szczęśliwa. Przedszkolaki przypominały sobie także zasady segregacji śmieci, a na koniec wykonały piękne prace plastyczne.
Odwiedziny "Biedronek" w kl. 3 i 1
Dnia 17 kwietnia najstarsze przedszkolaki z naszej szkoły odwiedziły klasę 3 i brały udział w lekcji dydaktycznej, której tematem była rola pszczół w przyrodzie. Przedszkolaki zostały miło przyjęte przez Panią uczącą w klasie 3 mgr Martę Litewkę i zasiadły do szkolnych ławek, aby poczuć się jak uczniowie.
8Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały wypowiedzi swoich starszych kolegów ze szkoły i oglądały film dydaktyczny przybliżający życie pszczół. Przerywnikiem zajęć był „ Taniec Mai” zatańczony zarówno przez Panie jak i przez uczniów klasy 3 i przedszkolaków. Na koniec zajęć dzieci miały możliwość skosztowania miodu i bawiły się w trakcie przerwy z kolegami i koleżankami ze starszych klas. Wracając do sali odwiedziliśmy również klasę 1 wraz wychowawcą mgr Anetą Kiełkowicz, która również bardzo miło nas przywitała. To cenne doświadczenie ułatwi najstarszym przedszkolakom przekroczenie progu szkoły we wrześniu! Bardzo dziękujemy Pani Marcie Litewce i Anecie Kiełkowicz za miłe przyjęcie przedszkolaków, które pełne wrażeń i uśmiechnięte wróciły do swojej sali.
Ekopokaz mody
W naszej szkole odbył się niezwykły pokaz mody ekologicznej, w ten sposób uczciliśmy Dzień Ziemi.
Wszystkie klasy zaprezentowały bardzo pomysłowe stroje wykonane z różnorodnych materiałów ekologicznych lub przeznaczonych do recyklingu m. in. kartony, worki, folia. Pojawiły się figury szachowe, księżniczki, rycerze, a także moda ślubna. Uczniowie doskonale sprawdzili się w rolach modeli i modelek, a także udowodnili, że moda i ekologia mogą iść w parze. Stroje były tak pomysłowe i oryginalne, że trudno było wyłonić zwycięzcę, dlatego jury uznało, że każda klasa zostanie nagrodzona voucherem na oglądanie filmu na wybranej lekcji.
Celem tego nietypowego pokazu było podnoszenie świadomości ekologicznej, propagowanie idei czystego środowiska, zwrócenie uwagi na konieczność segregacji odpadów oraz możliwości tworzenia niesamowitych rzeczy z odpadów.19
Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Dlaczego żonkile? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.5Uczniowie klas IV- VIII Szkoły Podstawowej w Cianowicach uczestniczyli w akcji Żonkile, wysłuchali słuchowisk, obejrzeli krótkie filmy i animacje przygotowane przez Muzeum Polin. Wypełniali karty pracy, dyskutowali na tematy związane z oglądanymi, wysłuchanymi opowieściami. Wycinali i sklejali żonkile, tworzyli plakaty informacyjne o akcji Żonkile i historii powstania w getcie warszawskim. Podsumowaniem działań niech będzie hasło umieszczone na plakacie PAMIĘTAMY!
Warsztaty przyrodnicze - oddziały przedszkolne 🌿🪴🪨🍃
We wtorek 16.04.2024r. w oddziałach przedszkolnych w naszej szkole odbyły się warsztaty przyrodnicze Just in Nature - Warsztaty dla Dzieci - Mali Ogrodnicy, w trakcie których przedszkolaki wykonały niezwykłe prace, 3,4,5- latki Mikroleśny świat w słojach, a starszaki Mikroleśny świat w ramach.
62Celem spotkania warsztatowego było zainteresowanie dzieci ekologią poprzez florystykę ukierunkowaną na rozwój bodźców sensorycznych. W trakcie warsztatów przedszkolaki wyruszyły na przygodę z naturą, która pobudziła ich zmysły: wzrok, węch (zapach roślin) i dotyk (tekstura, faktura materiałów pochodzenia naturalnego). Był to czas nowych doświadczeń i wspaniałej zabawy.
Z muzyką lepiej
W dniu dzisiejszym muzyka rozbrzmiewała w naszej szkole. Od kilku lat organizujemy święto muzyki, również w obecnym roku szkolnym mieliśmy możliwość wysłuchania pięknych aranżacji muzycznych przygotowanych przez poszczególne klasy oraz chór szkolny pod czujnym okiem Pani Grażyny Rodek. Niesamowita atmosfera udzielała się nie tylko uczniom, ale też nauczycielom. Tanecznym krokiem, z uśmiechem na twarzy i pozytywną energią wróciliśmy po koncercie na zajęcia lekcyjne. Czekamy na kolejne radosne spotkanie z muzyką!
6
Finalista Małopolskiego Konkursu z Fizyki
Jest nam bardzo miło poinformować, że nasz uczeń z klasy VIII NORBERT KRZACZYŃSKI uzyskał tytuł FINALISTY Małopolskiego Konkursu z Fizyki dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego w roku szkolnym 2023/2024. Norbert GRATULUJEMY uzyskania tak wysokiego wyniku, życzymy Ci dalszych sukcesów i powodzenia na egzaminach w maju!
Światowy Dzień Kostki Rubika
17 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Kostki Rubika. Właśnie dziś odbyły się szkolne eliminacje do gminnego konkursu układania Kostki Rubika. Jej wielbiciele rywalizowali, aby w jak najkrótszym czasie ją ułożyć. W młodszej kategorii najlepsi okazali się: Filip z kl. 3 oraz Antoni z kl. 4. W kategorii kl. V-VIII eliminacje wygrali: Gabriel z kl. 5 oraz Bartosz z kl. 6. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, gdyż świetnie poradzili sobie z tą logiczną łamigłówką. Gorąco zachęcamy osoby, które jeszcze nie próbowały układać Kostki Rubika, gdyż rozwija procesy myślowe: myślenie matematycznego, wyobraźnię przestrzenną, pamięć. Natomiast ćwiczenie kombinacji na kostce pozwala rozwijać nasz refleks oraz zdolność szybkiego reagowania.
1
Apel do rodziców - bezpieczeństwo na rowerze
Drodzy Rodzice, dzieci do lat 10 mogą poruszać się jednośladem tylko w towarzystwie opiekunów. Z kolei młodzi rowerzyści, którzy skończyli 10 lat, a nie mają jeszcze 18, do samodzielnej jazdy potrzebują karty rowerowej.Jest coraz cieplej i dzieci chętnie spędzają czas aktywnie na świeżym powietrzu. To świetne, że chcą jeździć na rowerach, hulajnogach i rolkach. W trosce o ich bezpieczeństwo przypominam, że bardzo ważnym element wyposażenia jest kask rowerowy, który w trakcie wypadku może uratować życie bądź uchronić przed kalectwem. Czy jeździmy wolno czy szybko, po jakiej nawierzchni się poruszamy oraz jakie dystanse pokonujemy- pamiętajmy zawsze o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa! Kask rowerowy powinien posiadać każdy, kto korzysta z rolek, roweru czy deskorolki. Pamiętajmy! Używanie kasków może spowodować, że skutki zdarzenia będą mniej dotkliwe dla naszego życia i zdrowia.
Coraz częściej mieszkańcy miejscowości zgłaszają, że dzieci jeżdżące na rowerach nie zachowują należytego bezpieczeństwa. Proszę o systematyczne przypominanie, a przede wszystkim kontrolowanie sposobu spędzania wolnego czasu przez dzieci po zajęciach w szkole.
Z poważaniem,
Jolanta Niemiec
Dyrektor Szkoły
Nasze uczennice na Mistrzostwach Polski w Cheerleadingu Sportowym
Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom, które w dniu 12 kwietnia brały udział w VII Mistrzostwach Polski w Cheerleadingu Sportowym w Grodzisku Mazowieckim.Dziewczęta trenują w Akademia Tańca i Gimnastyki ATIGA. Podziwiamy Wasze świetne występy na Mistrzostwach Polski, które z etapu eliminacji poprowadziły Was do finału.Uczennice: Aleksandra (kl.7), Karolina i Matylda (kl.6), Karolina (kl.V) wystąpiły w zespole Atiga Youth, zajmując IV miejsce w w kategorii POM DANCE - POM DANCE ELITE ZESPÓŁ - YOUTH. Uczennice: Julia (kl.5), Martyna (kl.3), Julia (kl.3) zatańczyły w zespole Atiga Rock i zajęły VI miejsce w kategorii POM DANCE - POM DANCE ELITE ZESPÓŁ - JUNIOR MŁODSZY, rywalizując aż z 31 zespołami z całej Polski.
W szkole trzymaliśmy za Was kciuki, dopingowaliśmy i śledziliśmy transmisję. Jesteśmy z Was dumni! Wiemy, że Wasze sukcesy wymagają wielu treningów i ćwiczeń. Życzymy Wam kolejnych sukcesów !
Gratulujemy również trenerom, którzy rewelacyjnie przygotowują z Wami układy.
Tu można zobaczyć teledysk z pierwszego dnia mistrzostw
Magiczne sztuczki - oddziały przedszkolne ✨🤹♀️🪄
We wtorek, 9 kwietnia, dziewczynki z 5 klasy - Ola i Zuzia - odwiedziły wszystkie oddziały przedszkolne i zaprezentowały dzieciom 15 różnych, magicznych sztuczek. Przedszkolaki również miały okazję poczuć się jak magicy i coś wyczarować. Dziękujemy Oli i Zuzi za zaangażowanie i zaciekawienie dzieci swoimi sztuczkami.
31
Archiwum Aktualności