Drużyna z klasy III (Julii D., Oliwia T., Antoni K., Michał K.), która zdobyła III miejsce w Gminnym Konkursie dla klas III ,,MAŁY OMNIBUS". Uczestnikom gratulujemy! Dziękujemy Pani Anecie Kiełkowicz za przygotowanie uczniów, a Rodzicom za transport.
III miejsce w Gminnym Konkursie "Mały Omnibus"
Udział klas VIII a i VIII b w Festiwalu Zawodów
26 kwietnia uczniowie klas ósmych naszej szkoły wzięli udział w Festiwalu Zawodów, czyli wydarzeniu prowadzonym w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów szkół podstawowych w całym województwie małopolskim.
Podczas Festiwalu miała miejsce prezentacja zawodów, w których kształcą szkoły zawodowe oraz szkoły średnie na terenie Małopolski. Było to ważne spotkanie dla uczniów, podejmujących decyzję o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej na poziomie szkoły ponadpodstawowej i często także o wstępnym wyborze zawodu, jaki będą wykonywać w życiu. W czasie trwania festiwalu uczniowie szkół kształcących zawodowo prezentowali w sposób interaktywny zdobyte umiejętności zawodowe. Ósmoklasiści mogli zdobyć wiele informacji na interesujące ich tematy.
Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
W tym roku świętujemy 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. A jakie zmiany wprowadziła nasza konstytucja w dawnej Polsce? Bardzo ważne dla ówczesnej Polski: znosiła liberum veto i wolną elekcję a wprowadzała dziedziczność tronu. Umocniła także władzę centralną a ukróciła wpływy magnaterii.
5Podsumowując – Konstytucja 3 Maja miała stać się fundamentem pod budowę nowoczesnego i silnego państwa polskiego. I choć obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, bo na dłużej nie pozwoliła Rosja, dokonując rozbioru Polski, konstytucja majowa miała jednak olbrzymie znaczenie. Wywołała zarówno w kraju, jak i na świecie wiele przychylnych opinii. Entuzjastycznie wypowiadali się o niej politycy i ludzie nauki.
Z tej okazji klasa VI przygotowała uroczysty apel - uczniowie przybliżyli okoliczności powstania i najważniejsze zapisy zawarte w Konstytucji. W roli narratorów wystąpili uczniowie z klasy VIII b.
Spotkanie z Panią Lidią Bogaczówną
27 kwietnia 2023r. gościliśmy w naszej szkole Panią Lidię Bogaczówną - aktorkę Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Międzynarodowego Dnia Książki, więc nie mogło się odbyć bez czytania ulubionego utworu, który został wybrany przez naszego Gościa. Pani Lidia mistrzowsko zaprezentowała fragment opowieści o Muminkach, które potrafią: „skraść serce, bo są takie miłe, słodkie, zaciągną każdego w świat fantazji, w którym czeka na nas mnóstwo przygód”.
2Nasz gość zdradził również kulisy pracy aktora i odpowiedział na liczne, przygotowane przez uczniów pytania. Oczywiście były autografy, pamiątkowe zdjęcie i wpis do Szkolnej Księgi Pamiątkowej. Niezapomniane wrażenia i wyjątkowa atmosfera spotkania pozostaną w pamięci uczestników. Słowa podziękowania kierujemy pod adresem Pani Magdaleny Wasyłeczko - mamy Karoliny z klasy 4, która pomogła nam w zorganizowaniu tego wydarzenia.
Szkolny Dzień Muzyki
W dniu 26 kwietnia mieliśmy możliwość uczestniczenia w koncercie szkolnej piosenki oraz utworów muzycznych w ramach Szkolnego Dnia Muzyki pt. ,,Z muzyką lepiej". Pomysłodawczynią koncertu była Pani Grażyna Rodek. Wszystkim uczestnikom gratulujemy pięknych występów! Koncert wprawił każdego słuchacza w pozytywny nastrój! Czekamy na kolejne Wasze występy.
12
Wycieczka do Auschwitz
W dniu 25 kwietnia 2023 roku uczniowie klas ósmych naszej szkoły pod opieką wychowawców, pani Jolanty Morawskiej i Leny Mularczyk oraz pani Anny Ciepał udali się do Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z historią naszego kraju i regionu oraz uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich i holokaustu.
W Auschwitz – największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady – życie straciło ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Dzisiejsze Miejsce Pamięci to nie tylko autentyczne poobozowe bloki i baraki, ale także unikatowy zbiór przedmiotów związanych z cierpieniem ludzi przywiezionych do obozu na zagładę. Jest to jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Po wejściu na teren Muzeum przed nami ukazał się słynny napis: „Arbeit macht frei” czyli: „Praca czyni wolnym” – sarkastyczny tekst umieszczony przez Niemców. Po przekroczeniu bramy młodzi ludzie poczuli powagę miejsca, w którym się znajdowali. Później udaliśmy się do kilku budynków, w których można było zobaczyć i uświadomić sobie, co tak naprawdę działo się w Auschwitz. To była realistyczna i poruszająca lekcja historii. Puste cele, krematoria, fotografie na ścianach czy bloki z osobistymi rzeczami więźniów to tylko część przerażającego obrazu obozu. Nie da się zwiedzać tego miejsca bez wzruszenia. Przewodniczka pokazała nam także celę św. Maksymiliana Kolbe. Jednak największe wrażenie na wszystkich wywarł pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa. Następnie udaliśmy się pod ścianę straceń i blok 11 zwany blokiem śmierci.
Kolejnym punktem wyjazdu był obóz Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu uczniowie mogli zobaczyć pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów, a na samym końcu zobaczyć można było ruiny komór gazowych z krematoriami, szybko likwidowanych przez Niemców pod koniec wojny.
W trakcie zwiedzania spotykaliśmy ludzi różnej narodowości oraz w zróżnicowanym przedziale wiekowym. To oznacza, że Auschwitz jest obiektem zainteresowania ludzi na całym świecie. Wycieczka była dla wszystkich wyjątkowym i poruszającym przeżyciem. Na pewno pozostanie w pamięci młodzieży jeszcze długi czas.
Sukces uczennicy kl.VIII b w Małopolskim Konkursie Języka Angielskiego
Uczennica klasy VIII b, Milena Brocka, została finalistką Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego w roku szkolnym 2022/23. Jest to bardzo duże osiągnięcie, w uzyskanie którego należy włożyć wiele pracy i wysiłku. Milenie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Sukces ucznia kl. VI w Gminnym Konkursie Języka Angielskiego
W dniu 24 kwietnia pięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w Gminnym Konkursie Języka Angielskiego ’’The Crown” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Smardzowicach. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę zostali wybrani drogą eliminacji. Uczestnicy byli podzieleni na dwie kategorie: klasy IV – VI oraz VII – VIII.
Celem Konkursu było:
- Promowanie wśród uczniów postawy odpowiedzialności za proces samodzielnego uczenia się i rozwijania umiejętności językowych.
- Motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego.
- Stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia swoich umiejętności językowych we współzawodnictwie z innymi uczniami.
- Rozwijanie uzdolnień uczniów.
- Podniesienie samooceny uczniów.
Uczeń klasy VI, Jakub Strzelecki, zajął w konkursie III miejsce.
Ogródki Przyszkolne 2023
W tygodniu przed weekendem majowym rozpoczęły się prace związane z tworzeniem pięknych rabat kwiatowych przed naszą szkołą - etap I. Liczymy, że pogoda bedzie bardziej łaskawa i kolejne prace będą zakończone po weekendzie. Zakup roślin był ze środków, które otrzymaliśmy z Gminy Skała w ramach projektu ,,Ogródki Przyszkolne 2023", natomiast Rada Rodziców zakupiła nam agrowłókninę. Sadzenie roślin odywa się przy udziale uczniów i pod nadzorem dyrekcji oraz pracowników obsługi szkoły.
Wycieczka klas 1-3 na spektakl na lodowisku
Dnia 25 kwietnia uczniowie klas 1-3 wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Celem wyjazdu było lodowisko Cracovii, gdzie odbył się niezwykły spektakl pt. „PRZYGODY SINDBADA ŻEGLARZA” na podstawie utworu Bolesława Leśmiana.
12Ta wspaniała baśniowa opowieść przedstawiona została w formie rewii na lodzie. Nasi uczniowie oglądali widowisko z ogromnym zaciekawieniem, gdyż na lodowisku ciągle coś się działo. Mistrzowsko dobrana muzyka, przepiękne kolorowe stroje, ciekawe postaci oraz wspaniałe umiejętności łyżwiarzy sprawiły, że dzieci były zachwycone przedstawieniem. Spore wrażenie na dzieciach wywarł między innymi: statek piratów, pokazy pirotechniczne, żonglerka płonącymi pochodniami oraz akrobacje wykonywane na wysoko zawieszonych chustach. Wydarzenie to z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.
XIII przegląd piosenki wiosennej i ekologicznej
Jak co roku od 13 lat Przedszkole Samorządowe im. Hanny Zdzitowieckiej w Skale organizuje przegląd piosenki wiosennej i ekologicznej. Nasze oddziały przedszkolne również przyłączyły się do tego wydarzenia. Chętne przedszkolaki z każdej grupy wraz z Rodzicami i Panią Weroniką wybrali się by reprezentować naszą szkołę.
13Najmłodszą grupę "Krasnoludki" reprezentowały Paulina Tynor i Weronika Tynor, grupę "Biedronki" Liliana Brylska, Hanna Gdula oraz Zuzanna Krawczyk, a najstarszą grupę "Smerfy" Łucja Bigaj, Lena Kasperczyk, Wiktoria Piwowarczyk.Wszystkie dziewczynki pięknie zaprezentowały swoje zdolności artystyczne, a na szczególne wyróżnienie od Pani Dyrektor Przedszkola zasłużyła Hanna Gdula, której przepiękny głos zachwycił wszystkich zebranych. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki przyrodnicze.
Serdecznie gratulujemy uczestnikom, a Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie, pomoc w przygotowaniach, piękne stroje oraz zapewnienie transportu.
Akcja charytatywna "Dzień Piżamy"
Dnia 31.03.2023 przedszkolaki, uczniowie oraz nauczyciele przyszli ubrani w piżamy, aby solidaryzować się z chorymi, którzy w piżamach spędzają wiele tygodni, a nawet miesięcy. Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało kiermasz ze słodkościami. Również w tym dniu przynosiliśmy nowe zabawki, książki, gry planszowe i puzzle.
22Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli w akcji zebraliśmy mnóstwo puzzli, książek oraz zabawek dla dzieci - pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcgo w Krakowie. Po konsultacji ze szpitalem za uzbierane z kiermaszu fundusze zostały zakupione ciśnieniomierze oraz termometry. W pakowaniu zebranych rzeczy pomogli wolontariusze z kl. VII. Dnia 24 kwietnia dostarczyliśmy paczki z prezentami na Oddział Onkologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
Fundacja na Rzecz Dzieci z Chorobą Nowotworową "Wyspy Szczęśliwe" przy Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie przekazała podziękowania naszej szkole za przekazanie prezentów dla małych pacjentów. Podziękowania skierowane są dla wszystkich zaangażowanych w akcję "Dzień Piżamy". Po raz kolejny okazało się, że razem możemy więcej! Dziękujemy za okazane wsparcie i za to, że mogliśmy liczyć na Wasze otwarte serca, które tak przepięknie potrafią dzielić się dobrem z innym.
Zajęcia o segregacji - gr. "Biedronki"
W grupie przedszkolnej „Biedronki” odbyły się zajęcia, których głównym celem było zachęcanie dzieci do segregowania śmieci oraz dbania o otaczający świat. Przedszkolaki dowiedziały się dlaczego segregacja śmieci jest tak ważna, co się dzieje z odpadami i jak je można wykorzystać, co oznacza słowo "recykling". Dzieci rozpoznawały materiały z których wykonane były odpady,a następnie segregowały je do odpowiednich pojemników. Przedszkolaki świetnie współpracowały i z wielkim zaangażowaniem oraz radością uczestniczyły w zabawach ekologicznych.
20
Akcja Żonkile
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Cianowicach uczestniczyli w akcji Żonkile, której organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. W tym roku, 19 kwietnia, przypada 80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych na temat II wojny światowej i wydarzeń z 19 kwietnia 1943 roku. Kolorowali i przyklejali w klasach i na korytarzach szkolnych żonkile- symbol zbiorowej pamięci o wydarzeniach z czasów powstania w getcie warszawskim.
5
Wycieczka do Muzeum Etnograficzneg - gr. "Krasnoludki"
18.04.2023r. przedszkolaki z gr. "Krasnoludki" odbyły wycieczkę do Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, podczas której wzięły udział w warsztatach tematycznych pt.: „Do zabawy!”. Dzieci dowiedziały się jak wyglądało dzieciństwo w czasach naszych dziadków, co łączyło współczesne dzieci z tymi sprzed stu lat. Przetestowali dawne pomysły na wolny czas. Wprawili w ruch zabawki z odpustowych kramów, podwórek oraz wiejskich chat. Odkryli potencjał prostych, łatwo dostępnych materiałów i uniwersalnego języka zabawy. Na zakończenie każdy otrzymał materiały do wykonania własnej zabawki.
47
I Szkolny Konkurs Układania Kostki Rubika
17 kwietnia przypada Światowy Dzień Kostki Rubika, z tej okazji w naszej szkole odbył się I Szkolny Konkurs Układania Kostki Rubika. Konkurs zorganizowany został przez Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Wolontariatu pod opieką Pań: Beaty Mitki, Anny Kuk oraz Kingi Wawer – Chabior. Do konkursu przystąpili uczniowie z klas I-VIII z podziałem na dwie kategorie wiekowe: kl. I – IV oraz kl. V – VIII. W turnieju wzięło udział 16 uczestników, którzy mogli zmierzyć się w układaniu trzech rodzajów kostek: tradycyjnej Kostki Rubika 3 x 3, mniejszej 2 x 2 oraz Pyramnix.
5Zawodnikom w czasie trwania rywalizacji towarzyszyły ogromne emocje. Uczniowie naszej szkoły okazali się być prawdziwymi mistrzami, uzyskane przez nich wyniki są rewelacyjne.
Zwycięzcami konkursu w poszczególnych kategoriach zostali:
Kategoria - kostka 3x3 w kl. I – IV:
I miejsce – Zofia Siwek kl. III, czas ułożenia 0:58,714
II miejsce – Gabriel Morawski kl. IV,
III miejsce – Antoni Korpała kl. III.
Kategoria - kostka 3x3 w klasach V – VIII:
I miejsce – Bartosz Dudziński kl. V, średni czas ułożenia 0:19,627
II miejsce – Artur Krzywda kl. VIII b,
III miejsce – Piotr Dudziński kl. VIII b.
Kategoria - kostka 2x2 w klasach V – VIII:
I miejsce – Bartosz Dudziński kl. V, średni czas ułożenia 0:5,398
II miejsce – Szymon Rosa kl. VIII b,
III miejsce – Piotr Dudziński kl. VIII b.
Kategoria - Pyramnix w klasach V – VIII:
I miejsce – Gabriel Chrząszcz kl. VIII b, czas ułożenia 0:20,149
II miejsce – Jakub Starnawski kl. VIII b,
III miejsce – Bartosz Dudziński kl. V.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszego rozwijania swojej pasji. Wśród uczniów szczególnie wyróżnił się Bartosz Dudziński z klasy V, który przypieczętował swoje mistrzostwo w dwóch kategoriach. Dziękujemy chłopcom: Piotrowi Dudzińskiemu (VIIIb), Arturowi Krzywdzie (VIIIb) i Bartoszowi Dudzińskiemu (V) za pomoc w organizacji konkursu oraz ich profesjonalne podejście do tematu. Wszystkich pasjonatów układania kostki Rubika zapraszamy na kolejną edycję tego konkursu w następnym roku szkolnym. A jeżeli ktoś nie słyszał o kostce Rubika to warto spróbować ją ułożyć, gdyż jest to popularna zabawka logiczna, która już ponad 40 lat zachwyca ludzi w różnym wieku. Kluczem do jej rozgryzienia jest oczywiście matematyka, aby ułożyć kostkę należy znać algorytmy, które pozwalają ułożyć ją w jak najkrótszym czasie. Układanie kostki Rubika to nie tylko świetna zabawa, ale doskonała łamigłówka logiczna, która w ogromnym stopniu może rozwijać u każdego z nas umiejętność: sprawnego myślenia, koncentracji uwagi, cierpliwości, zapamiętywania kolejnych ruchów oraz sprawność manualną rąk i palców.
Święto Chrztu Polski
„W celu upamiętnienia chrztu Polski, datowanego na 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego, ustanawia się dzień 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski” – głosi ustawa przyjęta przez Sejm 22 lutego 2019 r.
Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, które jest uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu z Rzymu za pośrednictwem Czech. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r.
1Uczniowie Szkoły Podstawowej w Cianowicach włączyli się w obchody Święta Chrztu Polski. Wykonali prace plastyczne poświęcone 1057 rocznicy przyjęcia chrztu przez założyciela państwa polskiego- Mieszka I.
Śniadania wielkanocne - oddziały przedszkolne
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, mające bogatą tradycję. Jedną z nich jest uroczyste Śniadanie Wielkanocne, dzielenie się jajkiem. W dniach 03-05 kwietnia 2023r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z wychowawcami uczestniczyły w Śniadaniu Wielkanocnym.
29Na stole pojawiły się tradycyjne wielkanocne przysmaki (jajka, babki....). Nie zabrakło także symboli wielkanocnych oraz stroików.Dzieci pogłębiały swoje wiadomości na temat zwyczajów i tradycji Świąt Wielkanocnych (święcenie pokarmów, ozdabianie jaj, lany poniedziałek, śmigus-dyngus, potrawy wielkanocne). Wszystkie pyszności zostały zjedzone z apetytem.
Dziękujemy Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu śniadankai życzymy Wesołych Świąt. Wychowawcy oddziałów przedszkolnych
Wizyta u stomatologa - oddziały przedszkolne
Wizyty u stomatologa w Skale odbyły się w przyjaznej atmosferze. Dzieci były bardzo zainteresowane tym, co znajdowało się w gabinecie lekarskim. Mamy głęboką nadzieję, że będą go systematycznie odwiedzały w ramach wizyt kontrolnych, a co za tym idzie pozbędą się lęku z tym związanego. Bardzo dziękujemy za życzliwe przyjęcie :)
33
Malowanie pisanek na Rynku w Skale
Malowanie jajek do wielkanocnego koszyka to tradycja, bez której nie sposób wyobrazić sobie świąt. Pisanki, kraszanki, drapanki… sposobów na ich przyozdobienie jest mnóstwo, a każdy z nich zachwyca efektem końcowym. Malowane jajka stało się symbolem świąt wielkanocnych, są nie tylko wkładane do koszyka, ale również pełnią rolę pieknej ozdoby! 5 kwietnia grupa uczniów z naszej szkoły razem z p. Kingą, wzięła udział w malowaniu metrowej pisanki na Rynku w Skale. Całe wydarzenie odbyło się pod Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skała. Efekt ich pracy możecie zobaczyć będąc na rynku w Skale. Naszym szkolnym artystom gratulujemy pięknie pomalowanej pisanki, a Rodzicom za zapewnienie transportu!
1
Archiwum Aktualności